Trasa
Trasa Hriňovskej stovky so štartom a cieľom v Hriňovej vedie v podobe okruhu pohoriami Veporské vrchy a Stolické vrchy. Trasa je certifikovaná ITRA (5 bodov).
Parametre trasy:
114 km (dĺžka trasy) / +4800 m (celkové stúpanie)
Online mapa trasy (priebeh trasy pre zobrazenie na TuristickaMapa.sk)
GPX súbor na stiahnutie (použite prosím tento súbor, nie export z online mapy trasy)
Priebeh trasy s farbami turistických značiek:
Zelená turistická značka (ďalej iba TZ):
Hriňová, Podpolianske námestie => Skicentrum Košútka
Vlastné značenie:
Skicentrum Košútka => hore chodníkom na lyžiarskom svahu na Košútku (726 m)
Zelená TZ:
Košútka (726 m) => Vrchdobroč => Táňovo, rázcestie
Červená TZ:
Táňovo, rázcestie => Smolno => križovatka lesných ciest pred Chocholnou
Vlastné značenie:
Križovatka lesných ciest pred Chocholnou => Pstružno => Roľnícke družstvo Látky => cesta č. 526 pred obcou Látky => napojenie na MTZ pred Bratkovicou
Modrá TZ:
Napojenie na MTZ pred Bratkovicou => Bratkovica => napojenie na červenú TZ
Červená TZ:
Napojenie na červenú TZ => prameň Ipľa (pozor, k samotnému prameňu sa nezachádza) => Čierťaž, rázcestie => Drahová, vrchol
Miestne turistické značenie:
Drahová, vrchol => Jaseninka => Havrilovo
Modrá TZ:
Zelená TZ:
Sedlo Pereš => Cisárska hoľa => Cisárske sedlo => Slopovo, Laz => Kokava nad Rimavicou
Miestne turistické značenie:
Kokava nad Rimavicou => Kečka => Farkaška => Čertove potôčky => Záklučno (Záklično) => Lipové => Diel
Červená TZ:
Diel => Ďubákovo => Sedlo nad Ďubákovom => Jasenina => Brložno => Málinec
Modrá TZ + vlastné značenie:
Málinec => Šutová Jama, rázcestie => Hrnčiarky
Červená TZ:
Hrnčiarky => Kotmanová => Dobroč
Modrá TZ + červená TZ + vlastné značenie:
Dobroč => Hrtan => Dobroč (vrch) => Strhár => Briestina => Košútka (726 m)
Vlastné značenie:
Košútka (726 m) => dole chodníkom na lyžiarskom svahu k Skicentru Košútka
Zelená TZ + vlastné značenie:
Skicentrum Košútka => Hriňová, základná škola (cieľ)
Povrch a charakter trasy:
Trasa vyniká rôznorodosťou. Charakteristická je dlhými úsekmi na lúkach, lesné chodníky tvoria ďalšiu významnú časť trasy. Asfaltový povrch tvorí cca 15% zo 114 km trasy, pričom najdlhší súvislý úsek s asfaltovým povrchom majú dĺžku 2,7 km (úsek Kotmanová - Dobroč). Na trase sa nenachádzajú vyslovene ťažké technické úseky, no je tu niekoľko strmších zostupov aj výstupov. V druhej polovici trasy treba počítať s tromi výraznými stúpaniami na Diel, Šútovu jamu a Briestinu.
Upozornenia k trase (rok 2022):
1. V úseku nad potokom Smolná (pred Chocholnou) sú v lese pozostatky po ťažbe dreva a chodník tu je menej zreteľný. Pri prechode potokom po kameňoch zvýšte opatrnosť.
3. Úsek pod vrchom Drahová popri plote pastviny je menej frekventovaný a tým aj menej vychodený. Treba tu počítať s prírodnými prekážkami v podobe padnutých stromov. Naši dobrovoľníci boli úsek v rámci technických možností prečistiť. Na tomto istom úseku v lese sa treba pohybovať striktne po fáborkovom (červeno-biele fáborky, čierne šípky na bielom podklade) vlastnom značení Hriňovskej stovky. Naši dobrovoľníci pri trase našli dve osie hniezda, ktoré odklonom značenia "obišli".
4. V úseku pod vrchom Drahová trasa s miestnym turistickým značením prechádza v úseku cca 200 m ohradeným pasienkom (vchádza aj vychádza sa cez bránku, ktoré je nevyhnutné zatvoriť). Všeobecne platí - pri prechode bránkami pastvín treba bránky za sebou zatvoriť!
5. Zostup zo Záklična na Lipové v lese - chodník je ťažšie schodný s niekoľkými padnutými stromami. Tesne pred K5 Lipové tak treba počítať s ťažšie schodným terénom (boli tu popadané stromy, naši dobrovoľníci úsek v rámci technických možností prečistili).
6. Za vrcholom Jaseniny sa začína orientačne náročnejšia pasáž, najprv v lese na Jasenine a potom lúkami až po Brložno.
8. Pri osade Brložno zabáča chodník doľava medzi domy a hneď doprava popri plote (pôvodné GPXdomy obchádza z pravej strany).
9. Okolo 100. km (Hrtan nad Dobročou, úsek medzi K8 a K9) je lesná cesta rozbitá po ťažbe dreva s pozostatkami haluziny. Cca 1 kilometer nad týmto (obrázok vyššie) miestom je novo vyznačená modrá turistická značka, ktorá ide menej do oblúka, ako pôvodné značenie a GPX záznam. Úsek so zmenenou modrou turistickou značkou je dlhý cca 50 metrov.
10. Pri niektorých samotách treba počítať s tým, že miestni majú psov (snažíme sa vždy upozorňovať každého na našu akciu).
11. Na niektorých lúkach resp. úsekoch treba počítať s vyššou trávou.
* Organizátor podujatia si vyhradzuje právo zmeny trasy, časových limitov kontrolných stanovíšť. V prípade takýchto zmien budú prihlásení účastníci informovaní prostredníctvom e-mailu.